A tetoválás története
Az első tetoválások
i.e. 2000-re vezethető vissza az első tetoválás története. A történelem szerint az első tetoválások Egyiptomban készültek. Az ásatások során a régészek egy női múmiát találtak, akinek a testén pontokból és vonalakból álló tetoválásnak tűnő festék maradványokat fedezte fel. Ez a múmia kb 4000 évvel ezelőttről származhatott
Később egy újabb leletre bukkantak, ami felülírta a korábbi számításokat, hiszen közel 5300 éves lehetett. Tehát mondhatjuk, hogy az első tetovált ember az 5300 éves Ötzi, azaz a jégember volt. Ötzi maradványain több helyen találtak nyomokat. A tetoválások a a gerince alsó felén, a jobb térdén és bokáján helyezkedtek el. A tetovált pontok és keresztek. Ezeket a tetoválásokat nagy valószínűséggel gyógyászati céllal, reumatikus panaszokra és fájdalom csillapítására használhatták.
A tetoválás jelentése
A tetoválás, azaz a tattoo szó eredete a tatau polinéziai szóra nyúlik vissza. A szó Tahitiből terjedt el világszerte, jelentése: Nyomot hagyni valamin.
Számos kultúrában elterjedt a tetoválás.
A tetoválásnak bizonyos területeken társadalmi jelentősége is van. A polinéziaiaknál a tetoválás mintája, valamint a tetovált díszítésekkel borított bőrfelület nagysága társadalmi állás, rang szerint változik; különböző életkorokban más és más mintákat visznek a bőr különböző részéeire, míg - az előkelőknél - a test egész felületét díszes tetoválás nem borítja. Vannak meghatározott törzsi, nemzetségi minták, jelek is.
Afrikában például egyes törzseknél az arcon elhelyezett tetoválási mintákból meg lehet állapítani egy-egy egyén törzsi hovatartozását.
Új-Zélandon a tetoválás annyira hozzátartozik az egyéni jellegzetességekhez, hogy a halottak emlékére faragott szobrokon nem az arcvonások, vagy a testalkat hű visszaadására törekednek, hanem a szoborra vésett bonyolult és a tetoválási mintákkal egyező motívumok mutatják meg, kit ábrázol a faragvány.
A test tetoválások a mai korban inkább az önmegvalósítás és önkifejezés célját szolgálják.
A tetoválás evoluciójában megjelent a tartós sminktetoválás, másnéven Pernanent Make Up (PMU) is. Itt is nagy változások történtek az évek során.
Kezdetben a mélyre vésett erőteljes sötét tetoválások, a sötét kontúros szájak hódítottak, amik sajnos a mai napig megmaradtak a bőrben. Ennek a mélyre vésett tartós, vagy akaár végleges sminknek a hátrányait amai napig látjuk egy egy kék-zöld-lila szemöldök formájában.
Az anyagok és technikák körszerűsítése tette lehettővé a mai finom tartós sminkek elkészítését, melyek nem kerülnek a bőr mélyebb rétegeibe, csupán a hám és irha határára, így ugyan kevésbé tartósak, de biztosnágosan és szépen kopnak. Ezek a kopások pedig színfrissítéssel ujra gyönyörűen pigmentálhatóak.

Tatralom: wikipdiaKép: pinterest
